You are currently viewing 10 dolog, amit biztos nem tudtál Tibetről

10 dolog, amit biztos nem tudtál Tibetről

10 dolog, amit tudnod kell Tibetről

Összeszedtünk tíz érdekességet és pár fontos tudnivalót az egykori buddhista királyságról. A képen Tibet „fővárosa”, Lhásza látható.

1. Buddha 14. reinkarnációja

A hamarosan 86. születésnapját ünneplő dalai láma egy több mint hatszáz éves hagyomány tizennegyedik reinkarnációja. Az első dalai lámát 1391-ben ismerték fel. 

 

2. Kínai hegemónia

1949-től a kínai néphadsereg megszállta az országukat, 1959-ben pedig szépen be is olvasztották a független Tibetet a Kínai Népköztársaságba. Amíg a Szovjetunió széthullásával a szatellitállamokkal együtt nálunk is beköszöntött a korszakváltás, Tibet azóta is kínai uralom alatt áll.

 

3. A tibetiek nem mindig tartoztak a békés népek közé

Jelenleg a tibetieket az erőszakmentességgel azonosítjuk, de a 8. században ők voltak a korszak mongoljai, agresszívan terjeszkedtek és meghódították fél Ázsiát.

 

4. Rizsből alkohol?

 A japánok mellett a tibetiek is felfedezték, hogyan lehet a rizsből alkoholt varázsolni. Mi is kipróbáltuk a csángot

5. Menekülés Tibetből

A dalai láma 1959-ben, 24 évesen menekült el Tibetből, méghozzá drámai körülmények között. Tibet fővárosában, Lhászában a helyiek fellázadtak a kínai megszállás ellen. Tenzin Gyatso, vagyis a dalai láma az ostromlott fővárosból álruhában, önmagát katonának álcázva jutott ki. A Himalája életveszélyes hágóin keresztül jutott el Nepálba, majd Indiába, ahol jelenleg is él.

6. A tibeti Dakar

1956-ban három Csepel teherautó vágott neki Tibetnek egy nem hivatalos verseny keretében. A versenyt megnyerték, de a Csepel sofőrjei, mérnökei egy gyászba borult, levert országba és a szétlőtt Budapest látványára érkeztek haza 1956 után, a Csepelek ázsiai sikere senkit sem érdekelt.

7. Egyik kedvenc ételük

A tibetiek egyik kedvenc eledele a momó, amiért nem kell Tibetig menned, megtalálod Budapest VIII. kerületében. Ha nem mondtuk volna, a tibetiek azért tudnak élni.

8. Nobel-békedíj

Az 1935. július 6-án született dalai láma több mint ötven éve küzd a tibetiek jogaiért, az erőszakmentesség melletti elkötelezettségéért 1989-ben Nobel-békedíjjal tüntették ki.

9. Budapest díszpolgára

Körösi Csoma Sándor révén Magyarországot szoros kulturális kötelékek fűzik Tibethez. A dalai láma hat alkalommal járt nálunk, utoljára 2010-ben. Akkor kétnapos előadást tartott a Papp László Sportarénában, mindkettőt teltház előtt, ráadásul Budapest díszpolgárává is avatta.

10. Kolostorvárosok

A tibeti buddhizmus az egyik legdinamikusabban fejlődő vallás, amely Nyugat-Európában, Amerikában és Kínában is egyre népszerűbb. Tibetben a hatóságok korlátozzák a gyakorlását, de így is sokkal erősebb, mint a korábbi évtizedekben volt.